Středisko živočišné výroby Šenov u Nového Jičína

Limousine

Středisko živočišné výroby se zaměřuje na chov skotu, chov prasat a chov koní. Chov skotu se skládá z chovu dojnic a chovu krav bez tržní produkce mléka. Stádo mléčného skotu je tvořeno dojnicemi černého holštýnského skotu a stádo masného skotu plemenem Limousine.

Chov mléčného skotu

Na provozu Kunín chováme přes 1.050 ks dojnic holštýnského plemene. Narozená telata jsou do věku dvou měsíců odchovávána v boudách, které zajišťují zdravý odchov. Jalovičky jsou na tomto provoze odchovávány do stáří 6. měsíců a poté jsou převáženy k dalšímu odchovu na provoz Šenov u Nového Jičína. Býčky od věku 15 dnů stáří prodáváme, protože výkrmem mléčného skotu se nezabýváme.               

Průměrná užitkovost přesahuje 9.600 kg mléka na krávu za normovanou laktaci při obsahu bílkovin 3,31 % a tučnosti 3,59 %. Zpracovatelem celé naší produkce mléka je Mlékárna Kunín. Denní dodávka mléka do mlékárny přesahuje 25.000 l mléka, takže se řadíme mezi největší dodavatele této mlékárny. Roční dodávka mléka již několik let přesahuje 9,5 mil. litrů mléka.               

V roce 2006 byla postavena velkokapacitní stáj K 510 s kejdovou koncovkou, která je po skončení životnosti lehacích matrací v současnosti zastýlána separátem o sušině > jak 32 %. V rámci této investice byla vybudována i nová kruhová dojírna od firmy Fullwood s 32 dojícími místy, což představuje praktickou hodinovou výkonnost dojírny 200 podojených dojnic. Kvůli sloučení chovů Bartošovice a Kunín byla v listopadu roku 2016 postavena nová reprodukční stáj K 213 se stlaným provozem a šesti porodními kotci, která odpovídá nejmodernějším trendům v chovu dojnic. I ostatní stáje sloužící k chovu dojnic a k odchovu jalovic jsou se stlaným provozem. Na jaře roku 2018 byl stavebními úpravami přebudován původní kravín K400 v Šenově na novou odchovnu jalovic se stlaným provozem pro ustájení 418 ks jalovic ve věku od 6. do 17. měsíce, které mají k dispozici 462 ustájovacích míst.

Chov masného skotu

V Novém Jičíně – Žilině chováme stádo masného skotu, které je tvořeno plemenem Limousine. Náš chov patří mezi přední chovy plemene Limousine v České republice.


V roce 1999 mu byl přiznán status Zemského chovu masného skotu plemene Limousine. Toto plemeno, původem z Francie, patří mezi masná plemena skotu s vynikající masnou užitkovostí, výbornou plodností, snadností porodů a mateřskými vlastnostmi. Dále vyniká dobrou chodivostí, využitím pastevního porostu, výkrmovou schopností a hlavně vynikající kvalitou masa.


V roce 1992 jsme ve Francii nakoupili 18 kusů jalovic, které vytvořily základy našeho chovu. V současné době chováme cca 85 krav základního stáda v 15-ti rodinách.
První rozrod stáda proběhl pomocí embryotransferu, v současné době používáme ze 30 – 40 % inseminaci a ze 60 – 70 % přirozenou plemenitbu. V inseminaci používáme býky nejen z Francie, ale i vynikající býky z ostatních evropských států. Do inseminace jsme od r. 2008 zařadili i bezrohé býky, jejichž potomci jsou velmi žádáni chovatelskou veřejností.


V kontrole užitkovosti dosahujeme dlouhá léta výborných výsledků. Průměrné přírůstky mladých chovných býčků od narození do konce testu jsou 1,35 kg/den. V OPB dosahují naši býci průměrného přírůstku v testu 1,6 – 1,7 kg/den. U mladých chovných jalovic jsou přírůstky od narození do stáří jednoho roku 1 kg/den. Aktivně se účastníme výstav hospodářských zvířat, kde pravidelně získáváme ocenění. Náš chov je především zaměřen na produkci plemenných zvířat. Ročně nabízíme zájemcům okolo 15 – 20 ks plemenných jalovic a 15 – 20 ks plemenných býčků, kteří jsou odchováváni na odchovnách plemenných býků

 

Chov prasat

Chov prasat tvoří cca 360 prasnic základního stáda. Prasnice jsou ustájeny v reprodukčním středisku v Šenově u Nového Jičína. Chov prasat má uzavřený obrat stáda. V mateřské pozici používáme prasnice plemene Bílé ušlechtilé, pro produkci finálních hybridů Bu x La. Do „C“ pozice používáme syntetickou linii 38 (Duroc x Pietrain) a 48 (Bílé otcovské x Pietrain). Předvýkrm je situován na samostatném provozu v Bartošovicích. Výkrm prasat je v Žilině, kde jsou prasata ustájena na hluboké podestýlce se suchým ad-libitním krmením. V celém chovu prasat je dodržován turnusový systém.
Výkrm prasat produkuje kvalitní maso, roční produkce je kolem 1.000 t.


Drobným zájemcům nabízíme k prodeji vykrmená prasata o hmotnosti cca 100 kg.

Chov koní

Chov koní je umístěn ve Středisku chovu koní v Žilině u Nového Jičína. V pronajatých prostorách areálu chovu koní hospodaří firma Farma Nový Jičín – Žilina, v.o.s., která formou placené služby zajišťuje péči o koně v majetku VFU Brno i dalších chovatelů. Více informací na: www.farmanj.cz V rámci chovu jsou realizovány prodeje chovných a sportovních koní.


Vedoucí střediska:
Leoš Vojtěšek
Mobil: +420 606 644 427
Email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Ekonom střediska:
Bronislava Kyselá
Telefon: +420 556 778 270
Mobil: +420 606 644 483
 
Ekonom střediska:
Ing. Martina Gansová
Telefon: +420 556 778 269
Email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Zootechnici:

Ing. Milan Boháč  - Pracoviště chovu skotu Kunín, Šenov.
Telefon: +420 606 644 429
Email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Ing. Tomáš Martinek - Pracoviště chovu masného skotu a chovu prasat Žilina u N.J.
Mobil: +420 606 644 452
Email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Martin Cáb - Pracoviště chovu prasat Šenov u N.J.
Mobil: +420 606 644 523
Email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
 
 

Kontakt:

VFU Brno ŠZP Nový Jičín
Elišky Krásnohorské 178
Šenov u Nového Jičína
742 42
 
IČO: 62157124
DIČ: 62157124

 

+420 556 778 201

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

www.szpnj.cz

Pracovní doba:

6:30 - 15:00

Najdete nás:

 

Upozornění:

V areálu ŠZP v Šenově u Nového Jičína, Kuníně a Příboře se použivá kamerový systém se záznamem.

Prohlášení k EET

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Blue Gray
Background Color
Text Color
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Scroll to top